Centar kompetencija za pametne gradove

Centar kompetencija za pametne gradove je trogodišnji projekt od nacionalnog značaja, a ujedno i najveći razvojni projekt u Hrvatskoj u području informacijsko komunikacijskih rješenja usmjerenih na poboljšanje kvalitete života građana koji okuplja gospodarske subjekte i istraživačke institucije na projektima istraživanja i razvoja.

19.859.497,00 eura

Vrijednost projekta

Društvo, Energetika i zaštita okoliša, Gradnja i stanovanje, Industrija, Komunalna infrastruktura, Promet, Smart city projekti, Turizam

Područje

Završen

Faza projekata

Smart RI d.o.o.

Nositelj projekta

Javno-Privatni

Oznaka sektora

Svi proizvodi i usluge (njih 36) koji se razvijaju kroz projekt CEKOM za pametne gradove razvijeni su do razine spremnosti za komercijalizaciju. S obzirom na međunarodnu klasifikaciju tehnološke spremnosti, projekt završava u TRL 6 fazi dok se potpuna komercijalna primjena i spremnost očekuje u TRL 9 fazi. Shodno navedenom, svi partneri konzorcija i/ili pojedinačni tehnološki partneri su u potrazi za investicijama koje bi omogućile dovršetak procesa istraživanja i razvoja do potpune komercijalne spremnosti. Dodatno, partneri unutar projekta imaju i daljnje ideje oko komercijalnih projekata istraživanja i razvoja kojim se rješava nedostatak suradnje između gospodarstva i znanstvenoistraživačke zajednice na konkretnim projektima. Svi novi proizvodi/usluge su također iz domene pametnih gradova i rješavaju izazove s kojima se gradovi nose, poput prometa, energetike, ekologije, infrastrukture, upravljanja resursima i dr.

Investicijske mogućnosti

Smart RI d.o.o. (Rijeka), 3t.Cable d.o.o. (Opatija), Alarm automatika d.o.o. (Rijeka), Apsolon d.o.o. (Zagreb), Combis d.o.o. (Zagreb), Elektrokovina Plus d.o.o. (Zagreb), Energetski institut Hrvoje Požar (Zagreb), Energo d.o.o. (Rijeka), Ericsson Nikola Tesla d.d. (Zagreb), Exevio d.o.o. (Rijeka), Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Opatija, Hrvatski Telekom d.d. (Zagreb), IOLAP Inc. (Frisco, Texas, SAD), KD Vodovod i Kanalizacija d.o.o. (Rijeka), Kreativni odjel d.o.o. (Rijeka), Pomorski fakultet (Rijeka), Rijeka Plus d.o.o. (Rijeka), Smart Sense d.o.o. (Zagreb), SmartIS d.o.o. (Zagreb), Sveučilište u Rijeci

Partneri na projektu

Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.

Model financiranja

Za razvoj modernog urbanog pametnog grada nužno je korištenje informacijsko komunikacijske tehnologije koja je pokretač gospodarske konkurentnosti, ekološke održivosti i življenja općenito. Okretanje inovacijama, povećanju produktivnosti, efikasnom korištenju resursa i visoke dodane vrijednosti u proizvodima i uslugama kojima se možemo natjecati na sve složenijem globalnom tržištu su ključni pokazatelji, a takav će pristup za sobom donijeti nove investicije i poslove te potaknuti inovacije. Zahvaljujući projektu CEKOM za pametne gradove, grad Rijeka će postati testni i pokazni centar za ‘pametne’ tehnologije, u kojem će se provoditi pilot-projekti radi unapređenja proizvoda i/ili usluga do razine spremnosti za komercijalizaciju. Time će se Rijeka pozicionirati kao razvojni centar i optimalna lokacija za dugoročne istraživačke projekte ali i kompetentni centar u pogledu tehnologija, novih proizvoda i znanja.

Doprinos investicijskoj klimi

Shodno pozivu od strane Ministarstva gospodarstva centri kompetencija jačaju suradnju između gospodarstva i znanstvenoistraživačke zajednice na konkretnim projektima. Navedeno se postiže upravo uspostavom inovacijskog klastera koji potiče suradnju poduzetnika i organizacija za istraživanje i širenje znanja na projektima istraživanja i razvoja. Upravo to je i uspostavljeno kroz projekt CEKOM za pametne gradove, a plod takve suradnje je i sveukupno 36 komercijalnih projekata. Smart RI je korisnik projekta CEKOM za pametne gradove te poveznica prema ostalim partnerima, no partneri se mogu kontaktirati i direktno, i to ovisno o interesu pojedinačnog investitora glede CEKOM podprojekata: Energy&Environment, 4D Inteligentna Infrastruktura, Connected Traffic, Surinmo, Living i Modesty. U dugoročnoj perspektivi organizacija klastera obavljat će i edukacijske, promotivne i savjetodavne usluge, te usluge jačanja nacionalne i transnacionalne suradnje.

Mogućnost suradnje

1.3.2020.-1.3.2023.

Predviđeno trajanje projekta

Internet stranica projekta

info@smart-ri.hr

Email

Projekt CEKOM za pametne gradove je rezultat zajedničke prijave i razrade šest istraživačko-razvojnih projekata od strane 20 partnera na temelju poziva Podrška razvoju centara kompetencija u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.

Projektni partneri će u tri godine razviti 36 inovativnih proizvoda i usluga u području tehnologije pametnih gradova, a projekt podrazumijeva sustavni i inovativni pristup razvoju grada, upravljanju njegovim resursima, procesima i uslugama uz pomoć novih tehnologija. Time se podiže kvaliteta života građana i posjetitelja, a omogućuje i pametno donošenje odluka i upravljanje te pojačana efikasnost u smislu planiranja i ostvarivanja ušteda. Cilj je rješavanje izazova s kojima se gradovi nose, poput prometa, energetike, ekologije, infrastrukture, upravljanja resursima. Osim što optimalno koristi resurse, pametan grad istodobno ohrabruje građane, zajednice, znanstveno-istraživačke institucije i poduzetnike na korištenje prikupljenih podataka čime se pojačava mogućnost participacije u detektiranju problema i pronalaženju rješenja.